Trendy v tetování: styly

17.12.2022

Každé období a společnost, ve které se tetování nacházelo mělo svoje určité trendy... Námořníci si nechávali dělat tzv. "old school" stylem lodě a ptáky, indonéští maoři svoji kulturu přímo vystavěli na  geometricky přesných symbolech. A tak i tetování posledních několika let vykazuje určité oblíbené trendy, jak mezi tatéry, tak mezi jejich klienty... pojďme si o těhle "trendy stylech" něco říct. :)

Abstrakce 

Volný průchod kreativitě, vyjádření pocitů a myšlenek v té nejčistější formě. Abstrakce může být úplná, nebo jen částečná, ale co je jisté, je vždy zcela jedinečná. Výhodou abstrakce je bezesporu její "beztvárnost", díky které se jen tak nestane, že by vyšla z módy, nebo nesedla k určitému outfitu.

Fine line (překl: jemná linka)

Ve zkratce je to přesně to, co si pod pojmem "fine line" neboli "jemná linka" představíte. Jemné, malé a detailní tetování. Většinou se používá buď jedna malé jehla, nebo kombinace nejjemnějších jehel. Přestože se v současnosti jedná o jednu z nejoblíbenějších technik, skrývá tato technika mnoho úskalí (zvlášť, pokud se zvolí pro detailní motivy příliš drobný rozměr), o kterých se více dočtete v našem článku: Malá detailní tetování.

Dotwork (tečkování)

Stejně jako u abstrakce i dotwork může být v motivu jen částečně, ale může tvořit může i celý design. Výhodou dotworku je, že obvykle bolí o něco méně, jak jiné styly. A díky drobným tečkám dokáže být i jemný a decentní. Nejčastěji se dotwork dělá tzv. handpokem, ale vytvořit jej lze i strojkem. 

Minimalismus

Minimalismus je směr, který své uplatnění našel v nejrůznějších částech lidského života a stejně tak i ve stylu tetování. Minimalismus jsou drobné, často velmi zjednodušené obrázky tvořené převážně jednou linkou. Jsou decentní, rychle hotové a přitom o člověku dokáží hodně vypovědět.

"Ignorant" styl

Dětské malůvky, čmárance, postavičky jako ze školního sešitu... to vše patří do tzv. "ignorant" stylu. Ze všech výše zmíněných je tenhle styl asi nejvíce kontroverzní, protože se vždy nemusí jednat o obrázek, který by byl širokou veřejností vnímaný jako "hezký". Zato je velmi hravý a skrývá v sobě nekonečno možností a témat.

Cyber Sigilis/Neotribal

Cyber Sigilis by se dal ve zkratce popsat jako vize, kterou měla generace na přelomu 20.-21. století o tom, jak bude budoucnost a její estetika vypadat tzv. "cyber punk". Jde o geometricko–abstraktní styl s inspirací ve sci-fi světě. 

Neotribal je Cyber Sigilis v mnohém podobný, ale narozdíl od něj vychází  z klasického tribalového tetování (tetování kmenů), ale nepřejímá žádná kulturní zatížení. Jde o spíše okrasný, než významový styl.