Hit internetu: Malá detailní tetování

01.11.2022

Určitě jste na internetu už narazili na krásná malá a mnohdy detailní tetování. Vypadají prakticky – dají se snadno skrýt a na malou plochu si můžete nechat zvěčnit opravdu hodně věcí. Je tomu ale skutečně tak? Pojďme si o tomhle "hitu internetu" říct víc.  

Co je "malé" a "detailní" 

Pojem "malé detailní tetování" je tak trochu abstraktní pojem – záleží na konkrétním motivu, ale obecně lze říci, že cokoliv menší než 5 cm je malé, jde-li o složitější obrázek např. portrét je i 8 cm stále malé a velmi detailní tetování. 

Která místa jsou/nejsou vhodná

Pro jemná tetování jsou vždycky vhodná místa, která nejsou příliš zatížená pohybem těla/okolními vlivy – např. ruce (paže, předloktí), nohy (lýtko, stehno), záda, dekolt, ramena apod. Naopak vůbec nejsou vhodná místa, která jsou namáhaná pohybem těla a vnějším okolím (často se myjí, svítí na ně slunce) jsou jimi např. hřbety rukou, nárty, klouby, prsty apod. 

Kvalita kůže

Určitě vás nepřekvapí, že na malé detaily je potřeba mít kůži zdravou – přes vypouklé jizvy se detaily budou tetovat jen stěží. 

Hojení/péče

U všech tetování je samotný proces vytetování jen 50 % úspěchu. Stejně jako je potřeba se starat o kvalitu zubů, nebo vlasů,  je potřeba se starat nejen o čerstvé tetování, ale také o již zahojená tetování. Ochrana před sluncem vysokým faktorem (SPF 50) je tak úplný základ. 

Stárnutí

Stárnutí tetování je kapitola sama o sobě, ale ve zkratce musíte u každého tetování počítat se dvěma jevy,  ke kterým během stárnutí dochází vždy a to: 

1) "rozpíjení" inkoustu v kůži 

2) světlání barvy

Logicky z toho vyplývá, že čím světlejší barva (cokoliv jiného než černá), tím rychleji světlá a čím blíže jsou linky tetování u sebe, tím snáze se při stárnutí spojí. Malá tetování tak stárnou rychleji, než větší tetování a barevná "mizí" rychleji, jak černá.

Je potřeba myslet na to, že kůže není papír a změny jsou na těle (a s tím i na tetování) přirozenou součástí stárnutí. 

Proč to někteří tatéři netetují? 

Naprostá většina tatérů vám při výběru velikosti poradí zvolit větší variantu tetování, což není kvůli tomu, že by na vás chtěli vydělat víc peněz, ale proto, aby chránili vás i sebe – pokud by se vám drobné tetování rozpilo už za pár let budete naštvaní a jako první, koho za to obviníte, bude právě onen tatér, který ale za stárnutí vaší kůže rozhodně nemůže. Spousta tatérů proto zásadně drobná detailní tetování rovnou odmítá. 

Jiní vás předem upozorní, že vámi zvolená velikost a motiv může stárnout/vyblednout rychleji a na vás je pak zvážení, jestli do toho půjdete i tak a za pár let přijdete na refresh (obnovení/přibarvení motivu), nebo zda zvolíte "bezpečnější variantu", což může být úprava motivu, nebo jeho zvětšení.