Co se nebát říct svému tatérovi/tatérce

26.04.2023

Ať už vás první tetování teprve čeká, nebo už na sobě nějaké ty obrázky máte, nezapomínejte, že v celém procesu tetování jde hlavně o vás! 

Můžeme v návrhu tetování udělat změnu?

Jde o tetování, ne o výběr trička na pár měsíců, takže pokud si s návrhem nejste 100% jistí, nebojte se o tom tatérovi/tatérce říct. Správný tatér/tatérka vám s úpravou jistě rád vyhoví. A pokud komunikace přes "písmenka" nepomáhá, doporučujeme vám osobní konzultaci s umělcem, kde se dořeší drobnosti, které třeba v chatu nebyly zprvu hned tak jasné. 

Pokud se ale chcete vyhnout neustálému upravování drobností, pokuste se to, co chcete, popsat tatérům co nejpřesněji to půjde.

Můžeme návrh zmenšit/zvětšit?

Tatér vám obvykle dá vybrat z více velikostí, ale pokud se vám velikost přece jenom nezdá, nebojte si o zvětšení/zmenšení říct. I zde vám tatéři jistě velmi rádi vyjdou vstříc – až na velikosti, které by se vytetovat buďto nedaly, nebo by z výsledné práce byl za pár let "flek" – více o malých tetování v našem článku zde

Můžeme obtisk posunout/nalepit jinam?

Ano! To je koneckonců jeden z důvodů existence obtisků, aby klient viděl kde a jak tetování bude vypadat a samozřejmě, aby tatér měl podle čeho tetovat. :-) 

Potřebuju pauzu – doplnit cukr, jít na WC, nebo se protáhnout.

Pauza je zvlášť u velkých tetováních skutečně potřeba, ale pokud se cokoliv děje i u drobného tetování, raději to vždy tatérům hlaste. Určitě není nic špatného na tom se napít, dojít si na WC, nebo trochu rozhýbat ztuhlou končetinu.
Samozřejmě by to už začínal být trochu problém, kdyby se pauzovalo každých 5 minut. :-D Hlavně se ale netrapne jen proto, že "nechcete být na obtíž", to je nesmysl a každý tatér určitě rád s čímkoliv pomůže. :-) 

Už to nevydržím. 

I taková situace může nastat. Ideální je poslouchat své tělo a to, že už se blížíte na hranici snesitelnosti tatérovi nahlásit, co nejdřív. Tatér tak získá alespoň trochu času, aby ukončil práci tak, abyste na dalším sezení mohli, co nejsnadněji navázat. Pokud jste to ale přestřelili a už to skutečně nejde – nedá se nic dělat. Na tetování se nespěchá a na příštím sezení se tetování dodělá. 

Mám jakýkoliv strach/otázky. 

Tady platí jednoduché: mluvte o tom s tatérem/tatérkou. Strach se nejlépe překonává, když se vyřkne nahlas a člověk na něj není sám. A otázky se nebojte pokládat kdykoliv – před sezením, během tetování, nebo kdykoliv po. Vzpomeňte si na prosté: raději se ptát, než něco zanedbat. :-)