Co je to vlastně handpoke tetování?

08.09.2022

Oproti věčnému sporu – co bylo dřív, jestli vejce, nebo slepice – je u tetování jasné, že předtím, než se začalo tetovat strojky, existovala ruční metoda tetování. Tato metoda má oproti klasickému tetování strojkem své výhody i nevýhody.

Jak probíhá handpoke? 

Handpoke = v překladu "ruční vpich" je metoda, kdy tatér ke své práci používá pouze jednorázovou jehlu, kterou si obaluje pro lepší úchyt. Tetování touto metodou trvá déle, protože tatér musí každou jednotlivou tečku udělat sám, má tím ale lepší kontrolu nad tím, jak svůj tah povede.  Ačkoliv takové tetování trvá déle, mnohem méně bolí, protože je tato metoda ke kůži šetrnější.

Pro co je handpoke vhodné?

Nejvhodnější pro handpoke jsou menší a jednodušší motivy, protože, jak jsme si už výše řekli, celý proces trvá déle. Je proto třeba počítat i s tím, že větší plochy se vždy dělají na více sezení, záleží ale také na konkrétním tatérovi, prahu bolesti klienta a i na samotném návrhu. 

Handpoke je také vhodný na malá a mnohdy senzitivní místa na těle jako jsou prsty, nebo uši. To ale neznamená, že by velké motivy byly pro handpoke zapovězené!

Co je ještě dobré vědět, než na tetování handpokem půjdu?

Na handpoke se používají stejné barvy jako na klasické tetování a platí tu stejná hygienická pravidla. Mnoho tetérů také s handpoke začíná, protože je značně cenově dostupnější než strojková metoda.  

Je vhodné si vybírat tatéra stejně obezřetně jako u klasického tetování, protože ne každý, kdo se pyšní, že tetuje handpokem skutečně tetovat umí – i handpoke tatér musí ze zákona splňovat stejné podmínky jako tatér se strojkem. 

Má nějaké další výhody? 

Velká výhoda handpoke je, že se rychleji hojí - protože je kůže méně namáhaná a většinou vznikají menší stroupky. Pro spoustu lidí to může být také přijatelnější metoda, pokud mají z prvního tetování strach a strojkové tetování se jim zdá tak nějak "příliš".