Sójový vosk

- co byste o něm měli vědět


Jaké jsou výhody sójových svíček?

Sójové svíčky zažívají v posledních letech jakýsi boom a stávají se stále více populárními v očím široké veřejnosti. Proč jsou tak výjimečné a co byste měli o nich vědět?

Každá svíčka vyrobena ze sójového vosku se může chlubit přívlastky jako přírodní či vegan. Důvod je jednoduchý. Sójový vosk je vyrobený z přírodní suroviny - sóje.

Sójový vosk představuje ekologickou alternativu vosku používaného na výrobu svíček. Má hned několik výhod, které oceňují nejenom výrobci svíček ale i ti, kteří je s radostí pálí.

Jaké jsou výhody sójových svíček?

Svíčky krásně drží vůni.

Jednou z výhod sójového vosku je to, že dokáže podobně jako parafín, udržet přidanou vůňi. Právě z tohoto důvodu se z něj s oblibou vyrábějí vonné svíčky. Sójová svíčka dokáže provonět jakýkoliv prostor jenom za pár minut. Stačí počkat, než roztaje vrchní část svíčky. Jakmile se vytvoří z vosku jezírko, příjemná vůně se rozleje po prostoru.

Sójové svíčky nestékají.

Ono to ani jinak nejde, jelikož většina sójových svíček se odlévá do sklenených pohárů. Nicméně existují i takové, které se do nich neodlévají. Sójový vosk taje rovnoměrně a s použitím vhodného knotu se nemůže stát, že by Vám svíčka vytekla. Srmšťování vosku způsobí to, že svíčka "vpadne do sebe". Při svíčkách ve skle vosk roztaje až po okraj.

Svíčku si můžete užívat celé hodiny.

Díky vlastnostem, které nabízí sójový vosk, si můžete sójovou svíčku užívat celé hodiny. Hoří déle než parafínový vosk. Samozřejmě délka hoření závisí i od vhodně svoleného knotu. Pokud se při výrobě použije příliš tlustý knot, svíčka bude hořet rychleji. Výběr knotu je pro svíčku důležitý.

Recyklovatelné sklo a snadné čištění.

Jak už jsme zmiňovali, většinu sójových svíček naleznete ve skleněných pohárech. Výhodou takové svíčky je to, že jakmile svíčka dohoří, pohár můžete znovu použít. Pro čištění Vám bude stačit teplá voda a saponát. Nízká teplota tání sójové svíčky umožňuje snadné odstranění vosku. Stačí zahřát vodu v konvici a zalít pohár až po okraj. Vosk se rozpustí a vypluje na povrch, kde znovu ztvrdne. Jakmile je vosk na povrchu tuhý, vyberte ho z poháru. Zbytek vosku odstraňte houbičkou a saponátem.Palmový vosk

Palmový vosk se vyrábí z palmového oleje. Má měkkou, krystalickou strukturu. 

Používá se jako přírodní alternativa škodlivého ropného parafínu k výrobě svíček. V bio svíčkové produkci se používá palmový vosk, splňující fair-trade pravidla - to znamená, že se palmy pěstují podle řádu ekologického zemědělství bez použití GMO hnojiv a bez toho, aniž by byla kvůli pěstování palem zabíjena nebo jinak ohrožována zvířata. Ve svíčkách je efektivní díky dlouhé době hoření, neuvolňuje chemikálie a nebezpečné zplodiny. Lze jej velmi dobře kombinovat s dalšími rostlinnými vosky, jako je vosk sójový nebo řepkový.