Tetování na prsty: Decentní tetování se spoustou problémů

18.08.2022

Určitě jsi na už někde na netu narazil na krásná, jemná a mnohdy i detailní tetování na prstech. Možná je to právě ten důvod, proč čteš tenhle článek... Jak to tedy s tetováním na prstech je? Pojďme si společně shrnout základní informace a důvody proč je dobré si právě toto umístění dobře rozmyslet.

Vždy na očích

Tetování na prstech bude vždycky vidět – je jedno kolik make upu si na ruce dáte, pravděpodobně ho ani s ním neskryjete. Kůže na prstech je navíc velmi tenká a může se proto stát, že se motiv dřív či později "rozpije" a předělání na takhle malém místě není vůbec jednoduchá záležitost.

(není tetováno v TT)
(není tetováno v TT)

Složité hojení 

Zatímco u jiných částí těla si můžete dávat relativně snadno pozor, aby hojení probíhalo v pořádku (skryjete je pod oblečením, dáváte si pozor při fyzické aktivitě), ruce ze svého denního režimu vyřadíte jen s těží. Ať chcete nebo ne, budete je častěji mýt, častěji s nimi o něco zavadíte a tím také snadněji můžete zanést do rány infekci. 

Rozpití, nebo vypadání

Vzhledem k tomu, jak je kůže na prstech tenká hrozí, jak jsme již výše zmínili rozpití inkoustu pod kůží. To se může objevit během hojení, ale i měsíce po dohojení a není chybou tatéra. Kůže je pohybem příliš namáhaná a často také příliš tenká, než aby udržela inkoust na jednom místě.

Protiklad k tomu je, že tetování během hojení z části vypadá – důvodem je opět hodně tenká a namáhaná kůže na prsech. I proto většina tatérů doporučuje měsíc po aplikaci tohoto tetování jeho obtažení/doplnění. 

(není tetování v TT)
(není tetování v TT)

Narozdíl od jiných míst na těle – doplnění prstů nebývá součástí původní ceny tetování, a to právě proto, že se jedná o tolik nestabilní místo, kde průběh hojení nemůže být vědomě ovlivněný. Vás jako klienta by o této skutečnosti měl tatér poučit, pokud ne, doptejte se.

Bolestivost 

Ano, víme, každý má práh bolesti jiný, i přesto si ale troufáme napsat, že tetování na prstech bolí. Ruce jsou jedním z míst s nejvíce nervovými zakončeními na těle (každý konec prstu má více než 3000 dotykových receptorů). Tenkou kůži na prstech navíc tatér musí roztahovat a tak je kůže ještě o něco tenčí a vibrování jehly je cítit až na kůstkách prstů. 

Pokud jste stále přesvědčeni, že chcete tetování na prsty, zde je pár tipů, jak se vyhnout problémům: 

  • V jednoduchém motivu je krása: Na prsty si nikdy nenechávejte dělat složitá tetování, při rozpití, vypadání, či částečném zmizení motivu vypadají složitá tetování na prstech jako flek. 
  • Dávat si pozor, dodržovat zásady hygieny, vyhýbat se sluníčku - pokud vás čeká stěhování, výlet do přírody, nebo dovolená, určitě není vhodné nechávat si tetovat prsty. Pokud ale budete mít týden např. home-office, pak budou mít prsty ideální prostředí pro to se zahojit. 
  • Spoléhejte na profesionálního umělce - to u tetování platí obecně :-) ale pokud vám tatér při úvodní domluvě řekne, že s tetováním na prsty není žádný problém, možná byste měli zvážit výběr někoho, kdo zná výše zmíněná potenciální rizika. 
  • Počítej s tím, že ruka/prsty můžou natéct – nejlepší je nateklé místo chladit (vždy ale přes nějaké plátno/utěrku), abyste předešli omrzlinám na zraněné tkáni.