Jak se starat o tetování?

09.06.2023

Samotná aplikace tetování je jen 50 % úspěchu, ta druhá polovina záleží na správné aftercare. Jak na to by ti správně měl říci tvůj tatér/ka, ale pokud chceš být připraven dopředu, nebo jsi něco zapomněl, jak na to, sepsali jsme pro tebe vše, co potřebuješ vědět o tom, jak se o nové tetování starat. 

Obecně k tetování a hojení:

Ačkoliv je tetování hezký obrázek, je třeba si uvědomit, že jde o poranění kůže a nese to s sebou dost podobné projevy a rizika, která nesou i jiná poranění pokožky. 

Krok po kroku, den za dnem

DEN 1

Tatér ti po dotetování tetování zakryje, aby nedošlo k znečištění při cestě  ze studia. Použít na to může hned několik věcí, nejčastěji se ale setkáš s fólií a "hojivou fólií" – second skin. 

Hojení se second skin: Je téměř vždy nejvhodnější způsob hojení, protože ten den už nemusíš nic řešit. Dokud second skin drží na svém místě, neodlupuje se a nepropouští, je místo chráněno před vnějšími vlivy. Prvních pár hodin si můžeš všimnout, že se pod fólii vytékají tekutiny (plasma, krev, barva), jde o normální jev a nemusíš se toho bát. 

Se second skin se můžeš sprchovat, můžeš na ni sahat, jen se nedoporučuje si dávat dlouhé horké sprchy, aby se hojivá fólie neodlepila. Pokud by se fólie odlepila, nebo začala propouštět nahromaděnou tekutinu, pokračuj kroky uvedenými ve dnech 4-5. Pokud je vše v pořádku, prvních 4-5 dní se tetování bude se second skin hojit "samo".  


Hojení s fólií: V některých případech není second skin pro klienta vhodná (alergie, pocení, umístění apod.). V takových případech dostaneš od tatéra dočasnou fólii, kterou sundáš ihned po příjezdu domů, eventuálně po 4-5 hodinách, až se porušená kůže uzavře. Po odstranění fólie opláchni tetování vlažnou vodou a omyj antibakteriálním mýdlem. Místo osuš opatrně pomocí čistého ručníku, nebo kuchyňských papírových utěrek. Ten den spi ideálně v čisté posteli, nebo v čistém pyžamu.

Po tetování vždy dodržuj klidový režim, zejména, jedná-li se o větší tetování.

DEN 2-3

Hojení s fólií: Po probuzení tetování omyj vlažnou vodou s antibakteriálním mýdlem a opět opatrně osuš. Tetování namaž tenkou vrstvou hojivého krému, který ti poradil tvůj tatér/tatérka. Mazání opakuj vždy, když se ti bude zdát tetování příliš suché, nikdy to ale s krémem nepřeháněj, aby hojící se kůže mohla dýchat. Takto pokračuj alespoň následující 2-3 týdny. 

DEN 4-5

Hojení se second skin: Hojivou fólii tentokrát důkladně namoč pod teplou vodou a opatrně sloupni. Tetování omyj antibakteriálním mýdlem, opatrně osuš a v tenké vrstvě namaž hojícím krémem, který ti tatér/tarérka doporučil. V mazání tetování pokračuj alespoň následující 2-3 týdny. 

Pokud jsou na tetování stroupky, šupinky kůže, nebo zbytky barvy, nikdy je z tetování nestrhávej silou!

DEN 7-14

První a druhý týden se tetování znatelně hojí a často i svědí, v žádném případě místo nedrbej, neškrabej, ani jinak neporušuj.

DEN 14-28

V těchto dnech už jde prakticky jen o mazání a ochranu tetování před sluncem. Kůže se hojí přibližně 28 dní, záleží na tetování, které máš – logicky se malá jemná tetování budou hojit rychleji, jak velká a vybarvená. Je dobré si ale pamatovat, že první měsíc je tvoje tetování stále čerstvé a to, jak se o něj budeš starat právě v prvním měsíci nejvíc ovlivní, jak bude vypadat potom zcela zahojené. 

A co fakt při hojení ne...

  1. Vyhni se koupelím, bazénům, rybníkům, vířivkám....
  2. Nechoď do sauny.
  3. Absolutní zákaz opalování, ať už na slunci, nebo v soláriu.
  4. Tetování nepřemazávej (riziko mokvání), ani nezapomínej mazat.
  5. Prvních pár dní se vyhni náročným fyzickým/sportovním aktivitám – zejména máš-li second skin, nebo pokud by hrozilo riziko znečištění místa tetování.